"Przegląd Tygodniowy", 1876, s. 136.

„A nazwisko p. Dutkiewicza nasunęło nam się pod pióro już to z powodu tego stypendium już tez z powodu nowego ulepszenia, jakie skromny, a wytrwały ten pracownik dokonał w dziedzinie ulepszeń przyrządów tak u nas upowszechnionych – jak samowary. Samowary ogrzewane dotychczas żarzącymi się węglami są bardzo często przyczyną niemałego swędu, a w każdym razie wymagają dość długiego czasu, aby zagotowała się napełniająca je woda. P. Dutkiewicz postąpił krok naprzód na drodze ulepszeń – wegle bowiem zastąpił przyrządem naftowym bardzo dowcipnie zastosowanym. Samowar tej konstrukcyi wysłany został na wystawę Filadelfijską, a wynalazca stara się o list przyznania, aby swój pomysł rozwinąć na praktycznej drodze.

Kiedyśmy zawadzili o przemysł, należy nam wspomnieć iż lubo zwolna, wytrwale jednak po tej drodze kroczymy naprzód. Za dowód możemy to przytoczyć, iż bardzo wiele wyrobów dawniej sprowadzanych z zagranicy, obecnie z naszych materiałów i przez naszych rzemieślników z pomyślnością jest fabrykowanych. Z tego rodzaju faktem spotkaliśmy się właśnie niedawno.” Dalej o fabryce p. Józefa Gułowskiego, który wytwarza „maleńkie i bardzo gustowne” lampy naftowe, „stosunkowo bardzo tanie i dokładnie odrobione”, zacheta do ich zakupu i zdanie: „Robienie jednak reklamy dobrym i krajowym wyrobom leży w zakresie naszych obowiązków”