"Bluszcz" 1882 nr 23, z 7 czerwca

Z kroniki działalności kobiecej:
„Do malutkiej liczby wystawczyń na Placu Ujazdowskim przybywają dwie panie: Marya Reychel wystawi gęsi stepowych sztuk 6, p. Gomulicka kur 4″
Że też o tym pisano!
Za to:
„Na dorocznej Wystawie Paryzkiej malarstwa i rzeźby znajdziemy wystawczyń naszych siedm”
W Rzymie, na Trastevere, wystawa kwiatów w ludowym teatrze „Politema”. Księżna Doria pokazuje sensację: nową odmianę zupełnie czarnych bratków. Nagrodzona zostaje także księżna Borghese za „odmianę róż tak ciemno purpurowych, że wydają się niemal czarnemi”.
O guście epoki: „Przyrodzoną pięknością natury jest piękno wesołe i jasne, obecnie człowiek zaczyna się ubiegać za pięknem smętnem – za kwiatem żałoby”.