Wystawa publiczna w Warszawie 1845

Spis płodów krajowego i rosyjskiego przemysłu na wystawie publicznej w Warszawie w roku 1845, Warszawa 1845, s. 4. Cyt. za: M. Drexlerowa, Wystawy wytwórczości Królestwa Polskiego,
Warszawa 1999, s. 43–44.

„Liberia, małe dzieci i osoby w lichym lub brudnym ubraniu nie będą wpuszczane. Starozakonni w swoich ubiorach narodowych mogą zwiedzać wystawę w dni poniedziałkowe”

Sześć lat później (1851) w Londynie odbyła się Wystawa Swiatowa. O jej przebiegu informowała ówczesna prasa, m.in. „Kurier Warszawski” publikował relacje z Pałacu Kryształowego w każdym numerze. Jednym z tematów chętnie podnoszonych przez redaktorów był niezwykle demokratyczny charakter londyńskiej wystawy i jej powszechna dostępność. Nic dziwnego – wg regulaminu warszawskiej wystawy z 1845 roku jeden z nagrodzonych w Londynie wynalazców, Izrael Abraham Staffel powinien prezentować swoje osiągnięcia jedynie w poniedziałki.